Rubrika: Dovolená

Aktivní dovolená s cyklobrašnami a s batohem

Mezi námi je stále mnoho zájemců o netradiční způsoby trávení dovolené. Zejména mladí dobrodruzi touží vyzkoušet něco, s čím by se mohli pochlubit ostatním, překonat hranice svých možností, nebo prožít jen aktivní formu volného času, aniž by zaháleli, váleli se na prosluněné pláži a s nudou zírali na vlnící se mořskou hladinu.

cyklista s mapou

Pěšky nebo na kole

Singl trek v Novém Městě pod Smrkem – milovníci aktivní cyklistiky v horských terénech si jistě nenechají ujít nově vybudovanou stezku ve formě lesních pěšin v Jizerských horách. Ty vedou pod nejvyšší horou – Smrkem, jejich délka je přibližně 80 km, projektantem byl cyklista a designér z Walesu pan Davis. Do kopců se tu mohou vydat lidé ve čtyřech stupních obtížnosti, z nichž ty nejlehčí zvládnou i menší děti.

Cyklostezka podél řeky Ohře – Ohře má skutečně co nabídnout, není to jen nezáživný tok podél opuštěné měsíční krajiny hnědouhelných těžebních revírů, stezka je dlouhá úctyhodných 230 kilometrů a můžete tu trávit příjemný týdenní pobyt zaměřený na poznávání přírodních a historických památek. Vzhledem k nenáročnému reliéfu terénu podél řeky lze celou trasu absolvovat v poklidném tempu. Jistě vás osloví bývalé královské město Kadaň, hrad Loket, historické centrum města Žatec, v Litoměřicích je možné trasu prodloužit o Labskou stezku a pokračovat do Krušných hor po cyklistické magistrále.
zamilovaní cyklisti

Zájemci o pěší turistiku již několik let využívají nově otevřenou dálkovou trasu pro chodce s názvem Stezka podél řeky Lužnice. Do projektu se zapojilo i Rakousko, kde Lužnice pramení, délka celého úseku měří opět 230 km a projdete se pěšky podél jedné z nejkrásnějších řek v Česku s mnoha zajímavými zákoutími a přírodními úkazy. Budete obdivovat meandrující horní tok, jez Pilař, prostorný kemp Majdalena, rozvodí Staré a Nové řeky, Novořecké močály, pomník Emy Destinové, osadu Stříbřec, rybníky Vyšehrad, Vítek a Rožmberk. Na středním toku podél Plané nad Lužnicí a Sezimova Ústí se ubytujete v krásném prostředí u jezu Soukeník, budete směřovat do města Tábor a podél peřejí poblíž vodáckého kempu Harachovka se budete blížit k cíli putování za Stádleckým řetězovým mostem, zříceninou hradu Dobronice až k bechyňskému mostu Duha.

Česká republika je jednou z nejkrásnějších zemí světa, to není fráze!

Na počátku 90. let, kdy se naše země otevřela světu, prolomily se hranice a lidé mohli volně cestovat do zahraničí v podstatě bez omezení. Spustila se doslova obrovská vlna zájmu o poznávání zemí západní Evropy. Nejčastějšími destinacemi českých turistů bylo Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Holandsko a Velká Británie. Pozadu nezůstala ani Itálie, což nám všem jasně ukázal film Zdeňka Trošky „Slunce, seno, erotika“.  Lidé byli zkrátka jako utržení z řetězu a museli ochutnat to, co jim nebylo dlouhá léta dopřáno. Mít možnost cestovat po Evropě a prožívat sexualitu jako přirozenou součást života, to byla tehdejší motta většiny Čechů.
výhled ze sněžky
Jak šel čas, zájem o cestování po světě, zejména po evropských zemích, trochu opadl, a lidé v Česku začali poznávat i místa v naší zemi. Měli konečně srovnání a mohli si vychutnat krásy naší země mnohem víc, než dříve. Postupně se u nás začaly budovat naučné stezky, nové vyhlídkové věže a rozhledny, sportoviště – lyžařské areály, cyklostezky a různé půjčovny sportovního vybavení. Do popředí se dostala horská turistika a vodácké putování po řekách, dokonce i takových, které vodáci běžně nesplouvají.
jezero Adršpach

Za komunistů vzdor, dnes obdiv k přírodním a historickým památkám

Za socialismu byla turistika a vodáctví jistým druhem odporu proti tehdejšímu společenskému systému, lidé měli blíž k sobě i k přírodě, dnes je volnost v tomto směru lákavá zejména pro ty z nás, kteří milují kontakt s přírodou, klid a pohodu, a potřebují se odreagovat od běžného každodenního shonu.
Česká republika je země, která má opravdu co nabídnout, je skutečným srdcem Evropy, klenotem s obrovským množstvím historických skvostů, památek, které nikde jinde nenajdete. Hrady, zámky, muzea, divadla, hradní zříceniny, staré rozhledny, městské památkové rezervace, to vše dokážou ocenit především cizinci, kteří k nám míří i z velké dálky, jen aby zahlédli alespoň na chvilku pražský Orloj, hrad Karlštejn, Národní divadlo, Adršpašsko-teplické skály, Sněžku, Český ráj, vodopády Bílého Labe … těch míst je tolik, až zrak přechází a člověku se při tom tají dech.
hrad Karlštejn
Měli bychom si vážit toho, že žijeme právě zde, Česká republika je jednou z nejkrásnějších zemí světa, až se budete rozhodovat, kam na dovolenou, podívejte se třeba na web Turistický atlas, nebo na známý portál Kudy z nudy. Inspirací je tam tolik, že nebudete vědět, kam dřív vyrazit.

S námi do Chorvatska jistě neprohloupíte!

Už se opět letos těšíte na svou vysněnou dovolenou? Moře, pláže, pálící sluníčko, až tak, že se musíte namazat, abyste nezčernali? To všechno už na nás čeká. Zamluvte si jízdenku s námi dopředu, nebo využijte možnost dokoupit si lístek na poslední chvíli. Vždy je lepší, pokud si domlouváte v Chorvatsku ubytování vědět dopředu, že budete mít zamluvenou i jízdenku i v autobuse. S námi budete bez starostí a jakýchkoliv problémů dopraveni až na místo určení: .

Pár otázek, na které jistě budete chtít znát odpověď:

Kdy se vyjíždí?Je to každý pátek v Praze, kde je nástupní místo v depu Hostivař.
Jak se jede od nás? A přes která města? Je možnost nastoupit ještě jinde v České Republice?Zastávky v České Republice jsou samozřejmě ještě i jinde než jenom v našem hlavním městě, můžete nastoupit také ve Střechově, Humpolci, Jihlavě (D1), Velkém Meziříčí, Brně, Břeclavi, nebo dokonce posléze na slovenské straně v Bratislavě.
Jak se pokračuje dále?Od těchto míst se posléze pokračuje a nástupní místa už nejsou, jenom zastávky, kdy se můžete protáhnout a také si trochu uvolnit nohy a veškeré svaly ve vašem těle, či se jít občerstvit nebo si skočit na toaletu a první výstupní místa jsou až v Chorvatsku.
· Ovšem během jízdy vás čeká občerstvení formou teplého a studeného bufetu, které vám zajistíme. Dále kvalitní posezení v pohodlných a polohovatelných sedačkách. Samozřejmostí je také klimatizace, aby v celém prostoru bylo příjemně. Toaleta je také nezbytnou součástí, takže si nedělejte předem starosti. Můžete se s námi dívat na filmy díky LCD obrazovce nebo pozorovat jak se pohybujeme na svém telefonu či tabletu, kam si stáhnete aplikaci na naše GPS lokace. Dále máme USB napájení u každé sedačky a také připojení k internetu.
Kolik je zastávek v Chorvatsku? Není jich málo nebo jsou jenom ve větších městech?– Podrobný přehled máme také k dispozici. Zastávek opravdu není málo a je jich více jak 50! Ve velkých městech je to samozřejmostí, ale také vysazujeme zákazníky i na menších místech.

Co zabalit do batohu na dovolenou pod stanem


Pokud jste se rozhodli, při plánování letošní dovolené, vynechat hotel či penzion a strávit ji pod stanem, dobře se připravte. Doporučujeme si udělat před cestou seznam věcí, které budete během putování a nocování potřebovat:

1/ stan – pokud možno s dvojitou střechou

2/ karimatku – nejlépe nafukovací, aby vás po první noci nebolela záda

3/ teplý spacák – počasí bývá nevyzpytatelné

4/ mobilní vařič – ten určitě využijete na ranní čaj a ohřev konzervy pod širým nebem

5/ cestovní lékárničku – vybavte vším, co nezbytně potřebujete pro rychlé ošetření

6/ nůž, buzolu, čelovku, baterku, svíčky, zapalovač, toaletní a hygienické potřeby, hrníček, lžíci

Co si vzít na sebe?

Základem jsou dobré boty. Ty opravdu nepodceňte. Starší a dobře prošlápnuté, nejlépe kožené s pevnou podrážkou.. Vzhledem k rozmarům počasí si vedle triček, tílek, spodního prádla a kraťas vezměte i dlouhé kalhoty a teplou mikinu. Bundu zvolte lehkou a větruvzdornou .

Ponožky je dobré nabalit ve větším množství – na delší túry je navrstvit a omezit tak vznik puchýřů. Klobouk nebo čepici se štítkem vás ochrání proti úpalu, ale i dešti. Pro tento případ si přibalte pláštěnku – pončo, které snadno přehodíte přes celou výstroj včetně batohu. Navíc z něho, v případě nouze, zhotovíte nouzový přístřešek.

Vše, co si sebou nabalíte, také celou cestu ponesete, takže si celou výstroj ještě před začátkem cesty vyzkoušejte, jestli není příliš těžká. Je potřeba, aby bylo všechno dobře upevněno, nic netlačilo a neodíralo. Předejte tak pozdějším potížím na cestě. Velkou výhodou je batoh s odvětranými zády a pohodlným bederním pásem, který umožňuje dodatečné navěšení výstroje.

Nakonec do kapsy, kterou máte neustále u sebe, nabalte doklady, peníze, kartu a mobil s nabíječkou a vyrazte! Přejeme, aby se vám putovní dovolená pod stanem vydařila!

Po celodenních výletech na kole

Zajímavé trasy cykloturistům nabízí okolní krajina známých termálních lázní. Malebná, lehce zvlněná podél místní říčky. Ideální místo pro vaši dovolenou. Kulisu venkovské idyly dotvářejí kostelní věže nebo stožáry s korunami čapích hnízd. Na říčce lze objevit zakotvené jedinečné lodní vodní mlýny, které dodnes mohou umlít mouku Jeden z výletů nás zavede do městečka, ve kterém je dvacet keramických dílen, ve kterých můžete sledovat práci hrnčířů.

Nebo si můžete i sami vytočit hrníček na hrnčířském kruhu. Silničky, po kterých budete jezdit, lemují keře vinné révy. Ty střídají kukuřičná pole. Smíšené lesy vytvářejí aleje, které v létě tvoří cyklistům příjemný stín. Za návštěvu stojí návštěva magického jezera, ukrytého mezi vzrostlými stromy, které svou energií pozitivně ovlivňuje lidské tělo i psychiku.
 

Relaxace v termálních lázních

Po celodenním výletě na kole je příjemný odpočinek zajištěn v termálních lázních. Tryská v nich několik teplých pramenů, poskytujících úžasnou relaxaci. K dispozici jsou i bazény se studenou vodou. V nich je možnost vodních her s míčem a pro zájemce i společné cvičení.

Po koupeli si můžete vybrat z nabídky masáží, které zde provádějí odborní terapeuti. V přilehlé restauraci je připravena večeře s nabídkou místních specialit. A protože se všude okolo pěstuje vinná réva, ochutnáte místní odrůdy. Vína to jsou lehce nasládlá a oblíbená i v zahraničí.

A programem pro děti

Jestli trávíte dovolenou s dětmi, je pro ně každý den, po návratu ze zkráceného výletu, připraven doprovodný program. Ten je sestaven z různých soutěží, her a výtvarných činností. Budou pro ně nachystány i drobné odměny. Animační pracovníci přivítají všechny děti, které jsou ochotné se podřídit kolektivním hrám a jsou zvyklé v kolektivu dalších dětí spolupracovat.

Romantická dovolená na kole


Už příjezd do místa, ve kterém strávíte celý týden naznačoval, že začíná dovolená v  romantickém duchu.Penzion, ve kterém jste byli celý týden ubytováni stál na břehu rybníka. Z vašeho pokoje byl výhled na jeho stříbřitou hladinu. To vám učarovalo hned první večer. Z terasy jste shlíželi na překrásnou scenérii, lemovanou potemnělým lesem.

Hned první ráno, po společné snídani, celá vaše skupina vyjela na první, celodenní výlet. Počasí vám přálo. Sluníčko vás doprovázelo celý týden. První zastávka byla v historickém městečku, které je vzdáleno asi deset kilometrů od vašeho ubytování. Prohlédli jste si památky a pokračovali na kolech dalších dvacet kilometrů k jednomu z největších rybníků v kraji.

Asi po dvouhodinovém koupání a slunění jste se vydali na zpáteční cestu. Během celého dne jste ujeli asi šedesátikilometrovou trasu. Všichni byli sice unavení, ale k večernímu posezení jste se sešli všichni. U dobře vychlazeného piva a doprovodu kytary jste prozpívali celý večer a nikomu se nechtělo jít spát. Ale program na další den byl bohatý a tak jste se vydali ke svým pokojům, abyste si odpočli a načerpali sílu.

Během týdne se vám podařilo prozkoumat na kolech celé okolí. Hvězdicovitě naplánované výlety vám umožnily navštívit všechna zajímavá místa.Rybníky, které vám dopřávaly v tomto letním čase osvěžení, vám nabízely koupání každý den. Zastavení v písečném lomu, který byl na jedné z tras, vás překvapil nezvykle tyrkysovou vodou, kontrastující se žlutým pískem.

Nikdo z cyklistů neodolal si v ní zaplavat. Místní hospůdky, které jste míjeli, nabízely čerstvé rybářské úlovky. A tak jste se vždycky v některé z nich zastavili a ochutnali.

Poslední den jste ještě společně vyrazili na kolech na prohlídku renesančního zámku, který vévodí celému kraji. V jeho sousedství stojí klášter a malý kostelík. Součástí je i malý pivovar, ve kterém jste ochutnali místní kvasnicové pivo. Na rozloučenou. Odpoledne váš pobyt v tomto nádherném kraji končí. A vy si uvědomujete, že vůbec není potřeba vyjíždět za zážitky do ciziny. Že se dají zažít i u nás doma.

Kuchařské umění v kouzelném hotelu na Pálavě

Ubytování na Pálavě je mnoho, ale ne každé splňuje všechny vaše podmínky. Hledáte něco speciální s tradicí, ale přesto moderní. Můžeme, Vám takové ubytování nabídnou v podobě čtyřhvězdičkového hotelu Galant. Tento hotel se nachází v městečku Lednice. Je to vinařská oblast bohatá na krásné útulné sklípky s ochutnávkou vín od místních vinařů. Kouzelnou pohádkovou krajinou s historickými pozůstatky. Lednice a okolní města nabízí spoustu památek s kulturními zážitky.
odpočinek v sauně
Můžete se tu projít v krásném Lednicko-valtickém areálu, projet na kole či koloběžce, vyzkoušet projížďku na loďkách, jízda historickým kočárem po lednickém parku, ochutnávku vín a další. Sportovní nadšenci tu najdou taky své. Možnost týmových her, jako jsou volejbal, nohejbal a tenis. Půjčení kol a koloběžek a pro ty méně zdatné i elektrokol. Hotel nabízí odpočinek ve wellness. Vířivá vana pro romantickou chvilku, infrasaunu, finskou saunu a v letním období venkovní bazén s lehátky na opalování. Po domluvě jsou možné i masáže.

ochutnávka vína

Součástí hotelu je restaurace Moravia https://lednice.galant.cz/restaurace. Restaurace je proslulá svou tradiční moravskou a českou kuchyní, ale najdete tu i klenoty evropské a mezinárodní kuchyně. Snaží se o tradiční pokrmy s čerstvých, místních potravin. Vždy najdete v jídelníčku pokrmy sezónních potravin z určité roční doby. Tradicí tu jsou zvěřinové hody, zabijačkové pokrmy, dýňové a chřestové speciality, jahodové období knedlíku a dezertů, kvalitní masové pokrmy s medvědím česnekem. K pokrmům se hodí vína Galant nebo místních vinařů. Na své si přijdou i milovníci piva, kteří mohou ochutnat pivo Galant vařené v minipivovaru sesterského hotelu v Mikulově. Ke gastronomickému zážitku si lze poslechnout sobotní večery cimbálovou muziku, která tvoří jedinečnou atmosféru.

Hotel je autentickým místem pro konání svateb, konferencí a firemních akcí.

Levandulový ráj

Jižní část Francie nabízí snad vše od vrcholků hor přes vinice až moře. Hlavním městem Provence je Marseille. Tamní malá města jsou kulturně bohatá a gurmáni si vychutnají pravou francouzskou domácí kuchyni. Ideální dobou pro návštěvu tohoto překrásného kraje je období od pozdního jara do začátku podzimu, nejtepleji je samozřejmě v sezóně. Rájem je zdejší moře především pro vyznavače kitingu nebo windsurfingu.
Côte d´Azur je známé svými krásnými plážemi, určitě vám něco řeknou města Nice nebo St. Tropez (ano, přesně odtud pocházel onen nám dobře známý četník v podání slavného Louise de Funes).
věž v Paříži.jpg
Co se týká ubytování, záleží na vašich finančních možnostech, najdete zde hotely jak pro bohaté klienty, tak i pro běžné turisty.
Své krásy vám nabídne i samotná Marseille nebo známý ostrov If (znáte jistě ze slavného románu o hraběti Monte Christo), kam se dostanete lodí z přístavu Vieux.
Naprostým přírodním unikátem je Grand canyon du Verdon, patří mezi nejhlubší v Evropě, jeho hloubka je až tři čtvrtě kilometru.
město ve Francii.jpg
Kudy do ráje a na co si dát pozor
Ten komu se zasteskne po moři, ale chce zároveň poznat i něco jiného, může volit nejjednodušší cestu, a to autem. Při cestě pečlivě dbejte všech dopravních předpisů, pokuty se totiž platí přímo příslušníkům policie hotově. Rychlejším, ale i dražším způsobem, je cesta letadlem, která trvá něco málo přes dvě hodiny.
francouzské levandule.jpg
Pro členy Evropské unie stačí k cestování jako doklad občanský průkaz. Domluvíte se zde samozřejmě francouzsky, ve větších městech můžete uplatnit i své znalosti jazyka anglického.
Kousek tohoto ráje si můžete ale přenést i k sobě domů, kdo by nechtěl mít provoněný byt levandulovou vůní. Není nic jednoduššího než si okno vyzdobit květináčem s levandulí. Z městečka Éz si zase můžete přivézt některý z proslulých francouzských parfémů.

Možnosti, na které se můžete spolehnout i Vy


Pokud rádi jezdíte na dovolenou i několikrát do roka a neradi ji plánujete půl roku dopředu, je pro Vás přívěs či obytný vůz nejlepším řešením. Zkuste tyto možnosti, na které se můžete spolehnout i Vy. Můžete pozorovat krásy země ze svého domku na kolečkách, který je vybaven kuchyňkou v plné výbavě, lednicí, ložnicí, koupelnou i záchodem. Dopředu si vždy vozidlo důkladně prohlédněte, aby splnil přesně Vaše očekávání. Také si pohlídejte váhu Vašeho vozidla. Do 3500 kg Vám stačí řidičký průkaz skupiny B, pokud však váží více, je nutné průkaz C nebo B plus E.
karavan v kempu.jpg
Karavan

Největší výhoda karavanu je jeho nižší cena, která je pro většinu lidí přijatelná. Vhodný je především pro lidi, kteří rádi tráví delší čas na jednom místě. Pokud tedy máte oblíbený kemp, na který nedáte dopustit, je právě pro Vás karavan nejvhodnější. Také je možné ho kdykoliv odpojit a vyrazit na výlet po okolí jenom autem. Nemusíte mít ani pojištění pro dvě auta. Nevýhodou může být trochu náročnější řízení, zejména při couvání. Některé levnější typy karavanů nemusejí mít baterie, proto je nutné hledat kempy, které jsou vybaveny přípojkami.
obytný vůz.jpg
Obytný vůz

Pokud jste vášnivý cestovatelé a víte, že o dovolené procestujete nejméně tři místa, je pro Vás vhodnější obytný automobil. Ten Vám i Vaší posádce zaručí opravdový komfort. Můžete podnikat i delší trasy, Vaše rodina si může užívat v zadní části vozu opravdové pohodlí. Při jízdě je však nutné, aby všichni pasažéři byly připoutáni bezpečnostními pásy, abyste se vyhnuli pokutě.
obytný vůz a stravování.jpg

Většinou je vybaven i velkým úložným prostorem, kde můžete převážet jízdní kola nebo člun. Starší obytný vůz můžete pořídit od 400 000 Kč výše, za nový si však budete muset připlatit. Jeho cena je od 900 000 Kč výše. Pokud si ho budete chtít jen vypůjčit, budete muset zaplatit vratnou kauci kolem cca 15 000 Kč a cenu za každý den vypůjčení.