Rubrika: Zvířata

Pořizujeme papouška

Krásně zbarvené papoušky všichni s oblibou obdivujeme třeba v zoologických zahradách. Menší papoušky si můžete pořídit i do bytu jako domácí mazlíčky a určitě se s nimi nebudete nikdy nudit. Papoušci jsou společenská zvířata, která potřebují jen vhodnou klec, krmivo a vodu. Když se jim budete pravidelně a trpělivě věnovat, můžete si je za chvíli pěkně ochočit, budou slyšet na své jméno a klidně je můžete nechat proletět i volně po bytě. Navíc, když s nimi budete i mluvit, začnou opakovat slova po vás, takže si budete mít i s kým poklábosit, když budete zrovna sami doma. Ptáci jsou chytrá stvoření a zvláště papoušci. Větší papoušci potřebují logicky také větší prostor a tím pádem i klec. Ale i s těmi menšími bude u vás pořád veselo.

andulky na ruce

·         Andulka vlnkovaná: nejoblíbenější a nejčastěji chovaný malý papoušek v domácnostech. Jsou krásně zbarvené, roztomilé, také hravé a přítulné. Ochočit se dají lehce, chce to pouze se jim věnovat a co nejvíce se snažit aby si zvykli na přítomnost a doteky lidí. Až si získáte jejich důvěru, můžete je nechat létat volně po bytě, budou s vámi klidně jíst i z vašeho talíře, sednou vám na ruku nebo i na hlavu. Uslyší na své jméno, a i když se mluvit učí těžko, lze to. Jen musíte slovo neustále dokola srozumitelně říkat a andulka ho poté bude zkoušet opakovat po vás. Andulky jsou maličcí papoušci a tak jim stačí malá čistá klec, dostatečný přísun čisté vody a krmení. Pro andulky najdete ve zverimexu zob určený přímo pro ně. Dokrmovat je můžete prosem, ale i čerstvým ovocem a zeleninou. Důležitá je také sépiová kost. Tu by měli mít neustále k dispozici v kleci. Dodá jim potřebné minerály a vitamíny a navíc si na ní zbrousí i zobáček.
papoušek korela

·         Korela chocholatá: ta je hned po andulce jedním z nejčastěji chovaných papoušků v domácnostech. Je velikostí trošku větší než andulka, také potřebuje více pohybu, velice ráda totiž létá. Ochočit se dá ale ještě lépe než andulka, také se naučí rychleji a lépe mluvit a je také velmi společenská a veselá. Ke šťastnému životu, potřebuje podobně jako andulka, čistou a dostatečně prostornou klec, krmení a vodu. Zrní koupíte zase ve zverimexu a jinak se doporučuje opět podávat čerstvé ovoce, zeleninu, proso a sépiovou kost. Korela se dožívá při správné péči až dvaceti let a je velmi přátelská, hodí se výborně do domácnosti s malými dětmi.
ptačí klec na okně

·         Papoušek šedý: známí také jako Žako. To už je trošku exotika, ale i on je velmi oblíbený v domácnostech. Jen potřebuje znatelně více místa, protože je o hodně větší než andulka a korela. Jinak je na chov stejně nenáročný a potravu má obdobnou jako ostatní dva papoušci. Létat v zajetí nepotřebuje, potřebuje ovšem hodně pozornosti. Je velmi společenský, lehce si jej ochočíte a až se naučí mluvit, už jej nezastavíte. A pozor, naučí se říkat opravdu všechno, velmi rádi se učí i nadávat.

Výchova psího kamaráda

Ten, kdo si chce pořídit psa, musí počítat s jednou věcí. Pes, který má žít ve společnosti lidí, musí být vychovaný. Pokud si pořídíte štěňátko, musíte se zprvu obrnit velkou trpělivostí.
–         Malé štěně ještě není schopno plně ovládat tělesné svěrače, a tak se co chvíli na podlaze objeví loužička nebo něco ještě horšího.
–         Veterináři k tomuto počátečnímu nepříjemnému problému dodávají, že zdravé štěně nikdy neudělá podobnou záležitost do svého pelíšku.
psí portrét

Některé praktiky je třeba vynechat

V dnešní době jsou někteří chovatelé, kteří berou odchov štěňat opravdu zodpovědně a snaží se tyto problémy eliminovat. Možná budete mít štěstí a vaše štěňátko bude zvyklé udělat potřebu alespoň na noviny.
·        Rozhodně stojí za vyzkoušení rozprostřít na podlaze několik tiskovin.
·        Některé se ani k jinému účelu nehodí a tady alespoň najdou své pravé uplatnění.
malý jack russell
Štěně bude určitě nejčastěji svou potřebu vykonávat krátce po probuzení a nakrmení. Je tedy dobré využít situace a na to správné místo ho poponést. Pokud se mu chce na velkou stranu, poznáte to docela snadno.
–         Pejsek bude čichat kolem sebe a točit se.
–         Hledá místečko, kam by svůj náklad upustil.
pet fotografování
Jestliže s ním budete mít dostatek trpělivosti, určitě se během několika dnů naučí, kam se s potřebou chodí. Může se stát, že v zápalu hry prostě své tělo neuhlídá. V žádném případě se nemá štěně fyzicky trestat. Stačí upozornění a odnesení na to správné místo. Někteří lidé se domnívají, že psa naučí rychleji čistotnosti, když mu do nějaké jeho nehody namočí čumák. TO NENÍ VÝCHOVA, TO JE TÝRÁNÍ. Pokud jste dostatečně empatičtí, určitě si umíte představit, jak by bylo vám, kdyby se vám podobná nehoda přihodila. A rozhodně to ani nepřispěje k tomu, aby vám pejsek začal důvěřovat. Pes musí fyzicky i psychicky dospět, aby si uvědomil, kde může svou potřebu vykonávat.

Zvířecí svět


NÁŠ KOČIČÍ MILÁČEK
Kočka domácí je již po tisíciletí průvodce člověka. Vždy lidem sloužila především jako lovec hlodavců, v současnosti je to hlavně společník a mazlíček.

MÝTY A FAKTA O KOČKÁCH

1.       Kočka potřebuje mléko – Je sice pravda, že mléko kočkám chutná, ale jejich střevům nedělá dobře, protože neumějí trávit laktózu. Pití kravského mléka jim způsobuje průjmy. Raději jim nabídněte speciální mléko pro kočky nebo zakysané výrobky.

2.       Kočka loví, když hladoví – To je velký omyl. I kočka nacpaná k prasknutí si ráda počíhá na myšku, protože ji to jednoduše baví. Jediný rozdíl mezi sytou a hladovou kočkou je v tom, nakrmená kočka si s hlodavcem jen pohraje, kdežto hladová svou kořist slupne.

3.       Kočka má devět životů – Kočky mají výtečně vyvinuté střední ucho, což je orgán rovnováhy, takže většinou dopadají na všechny čtyři, ale to neznamená, že si nemohou při pádu některou z tlapek poranit. Ublížit si mohou z jakékoliv výšky, když nestihnou tělo dotočit a spadnou na záda nebo bok.

4.       Zdravá kočka nezvrací – Zvracení není u koček příznak choroby. Zbavují se tak totiž chuchvalců chlupů, které se jim do žaludku dostanou při jejich pečlivé hygieně. Ve volné přírodě se vyčistí konzumací trávy.
 
VÍTE VŠECHNO O KŘEČCÍCH?
Křeček je malý, nenáročný a bystrý hlodavec, který vás sice nebude poslouchat na slovo, ale při vlídném zacházení vás odmění svojí přátelskou a zvědavou povahou.

·         Křeček je hlodavec, kterému jeho zuby neustále dorůstají, proto si je musí pravidelně obrušovat.
·         Křeček má po obou stranách hlavičky lícní torby, což jsou velké podkožní vaky. Ty slouží hlavně k přenášení potravy, kterou si křeček nosí do úkrytu. Samičky v nich dokonce nosí svá mláďata.
·         Křečci jsou aktivní pouze večer a v noci, přes den spí.
·         Jsou převážně býložraví, ale čas od času i oni potřebují bílkoviny.
·         Mají ve zvyku ukládat si zásoby potravin na zimu ve svém doupěti. Dělají to i křečci chovaní doma, a proto často najdete skoro celý obsah misky nakřečkovaný v domečku na spaní.
·         Dožívají se pouze dvou let.
·         Jejich nejdůležitějším smyslem je jejich čich. Dokonce po čichu pozná i svého majitele.
·         Na větší vzdálenost špatně vidí, a v denním světle jsou téměř slepí.

Proč se ptáci ve vzduchu nesrazí

Asi většina z nás někdy přemýšlela, jak je možné že se ptáci ve vzduch nesrazí. Odpověď je velice jednoduchá.

Ptáci mají svá letová pravidla, proto se jim nikdy nemůže stát, že by se ve vzduchu srazili. Nemají žádné havárie, jako my lidé v autě na silnicích. Ptáci se řídí jednoduchým, ale účinným pravidlem, a to tím, že uhýbají vždy doprava, díky čemu se sníží riziko střetu. A když se blíží jiný pták, změní jednoduše svou výšku.

Vědci prozatím nevědí, proč některý pták klesne a jiný vyletí výš, ale domnívají se, že je to ovlivněno jejich společenským postavením.

Ø  Klesání je méně namáhavé, proto pták s vyšším postavením zamíří dolů.

Ø  Níže postavený jedinec naopak při hrozbě srážky stoupá.

Předkové dnešních ptáků, kteří začali létat již někdy před 150 miliony lety, se již tehdy museli naučit předcházet kolizím ve vzduchu. Již tenkrát pravděpodobně začali využívat systému, který předchází srážkám. Ten je u ptáků mnohem více důležitý, než například u hmyzu, který je výrazně lehčí, takže srážka je tak mnohem méně nebezpečná.

Jak se domlouvá celé hejno?
Také celé ptačí hejno se řídí stejnými jednoduchými pravidly. Směr sice mění koordinovaně, ale nepotřebují se k tomu nijak složitě domlouvat, stačí totiž rozkaz od jednoho jejich nejvyššího vůdce.

Ptáci létají v hejnu především proto, že neradi cestují sami. Dokonce i v hejnu platí jistá pravidla. Střed je totiž mnohem bezpečnější než okraje, proto silnější jedinci létají uprostřed, zatímco společensky níže postavení jedinci létají na krajích, které jsou více nebezpečné.

Okraje bývají také mnohem více nahuštěné, to proto, že fungují jako ochranný štít. Dalším obranným manévrem jsou pro hejno ptáků jeho akrobatické manévry, které mají za cíl zmást nepřítele, například dravce. Rychlé změny směru, tvaru hejna, smršťování nebo naopak rozpínání ztěžuje nepříteli soustředit se jen na jednu oběť.

Zvířata a cestování do zahraničí

Plánujete dovolenou plnou splněných snů a přání? Už se vidíte na pláži, průzračně modré moře vám příjemně olizuje kotníky a sluníčko nádherně hřeje do zad. Ano, čeká vás opravdu skvělý odpočinek.

Co ale s vaším domácím mazlíčkem? Přeci ho nenecháte doma babičce na hlídání. Dnes většinou není problém brát si zvířátka sebou do zahraničí. Nesmíte však zapomenout opatřit jim všechny nezbytné dokumenty potřebné k vycestování.

Cestování se zvířaty po zemích EU není nijak složité a veškeré potřebné požadavky lze opatřit v celkem krátké době. Cestování mimo země EU je již složitější a je potřeba začít vše potřebné vyřizovat minimálně půl roku před odjezdem.

CO JE POTŘEBA ZAJISTIT PŘED ODJEZDEM

CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY V ZEMÍCH EU
§  Každé zvíře musí být označeno mikročipem. Toto označení provádí veterinární lékař. Zvířata musí být označena mikročipem ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.

§  Každé zvíře musí mít platnýpas. Pas je jednotný doklad, který platí ve všech státech EU. Je označen kódem země a pořadovým číslem. Pas vám vystaví veterinární lékař.

§  Zvířata je nutné očkovat proti vzteklině, a to od tří měsíců stáří zvířete.

§  Nechte zvířata ošetřit proti echinokokóze (odčervení). Toto ošetření musí být zaznamenáno v pase zvířete, zapisuje se datum, hodina ošetření, název přípravku, výrobce a podaná látka.

Pokud máte zvířátko mladší než tři měsíce, nesmíte s ním vycestovat do těchto států:
Ø  Polsko
Ø  Itálie
Ø  Francie
Ø  Španělsko
Ø  Švédsko
Ø  Kypr

Do ostatních členských států můžete s mláďaty mladšími tří měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, cestovat jen tehdy, pokud mají svůj pas, a od narození nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo pokud jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY MIMO ÚZEMÍ EU
Cestování s domácím mazlíčkem mimo země EU je složitější. Pro to, abyste mohli vycestovat, musí být splněny podmínky konkrétní třetí země. Aktuální podmínky pro vývoz si musí vždy zajistit osoba, která zvíře doprovází.

Nezapomeňte si před odjezdem opatřit všechna potřebná potvrzení, jinak vám hrozí pokuta.

Přejeme vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi šťastnou cestu!

Krycí plachta ochrání vaši vodu před nečistotami

Pořídili jste si nový zahradní bazén? V tom případě se jistě těšíte na skvělé koupání v křišťálově čisté vodě! Tento požitek si ovšem můžete dopřát pouze za předpokladu, že budete o vodu v nádrži svědomitě pečovat tak, aby se do ní nedostalo jak žádné makroskopické znečištění, tak ani nežádoucí mikroorganismy.
O mikroorganismy a jiné mikroskopické znečištění organického původu se spolehlivě postará bazénová chemie. Velkého smetí vás naopak zbaví kvalitní filtrační jednotka, bazénový vysavač anebo síťka. Nicméně to nejlepší znečištění je samozřejmě takové, které se do vaší vody nedostane vůbec, takže jej nemusíte čistit – tím si ušetříte svůj čas, energii, i finanční prostředky.

bazén

Jak tedy zabránit tomu, aby se do vody ve vaší nádrži nedostalo nic, co tam nepatří?
Prevence je základ. Důležitým předpokladem úspěchu v tomto směru je nepustit do vody v nádrži nic, co byste posléze museli dostávat ven. To znamená jediné: před každým vstupem do bazénu se důkladně osprchovat, a bezprostředně po ukončení koupání bazén zakrýt krycí plachtou. Jedině tak dosáhnete toho, že voda bude mít tu nejlepší kvalitu a nebudete jí muset věnovat přílišnou péči.

Na výběru krycí plachty na bazén si proto dejte záležet. Správně fungovat bude pouze taková krycí plachta, která na váš bazén padne jako na míru střižený oblek. Vždy před její koupí byste tak měli mít jasno v tom, jakou velikost plachty potřebujete, a pokud se vám náhodou stane, že máte nádrž atypických rozměrů, neváhejte a nechejte si zhotovit plachtu na míru. Jen v takovém případě může na bazénu dokonale sedět a nestane se vám, že by kvůli nějakému otvoru či netěsnosti dovnitř vniklo znečištění.

plavání

Vybírat ovšem můžete nejen z různých velikostí a barev krycích plachet, nýbrž si můžete zvolit i solární plachtu, která váš bazén nejen zakryje, ale zároveň se postará o ohřev vody díky sluneční energii ze slunce.