Zvířata a cestování do zahraničí

Plánujete dovolenou plnou splněných snů a přání? Už se vidíte na pláži, průzračně modré moře vám příjemně olizuje kotníky a sluníčko nádherně hřeje do zad. Ano, čeká vás opravdu skvělý odpočinek.

Co ale s vaším domácím mazlíčkem? Přeci ho nenecháte doma babičce na hlídání. Dnes většinou není problém brát si zvířátka sebou do zahraničí. Nesmíte však zapomenout opatřit jim všechny nezbytné dokumenty potřebné k vycestování.

Cestování se zvířaty po zemích EU není nijak složité a veškeré potřebné požadavky lze opatřit v celkem krátké době. Cestování mimo země EU je již složitější a je potřeba začít vše potřebné vyřizovat minimálně půl roku před odjezdem.

CO JE POTŘEBA ZAJISTIT PŘED ODJEZDEM

CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY V ZEMÍCH EU
§  Každé zvíře musí být označeno mikročipem. Toto označení provádí veterinární lékař. Zvířata musí být označena mikročipem ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.

§  Každé zvíře musí mít platnýpas. Pas je jednotný doklad, který platí ve všech státech EU. Je označen kódem země a pořadovým číslem. Pas vám vystaví veterinární lékař.

§  Zvířata je nutné očkovat proti vzteklině, a to od tří měsíců stáří zvířete.

§  Nechte zvířata ošetřit proti echinokokóze (odčervení). Toto ošetření musí být zaznamenáno v pase zvířete, zapisuje se datum, hodina ošetření, název přípravku, výrobce a podaná látka.

Pokud máte zvířátko mladší než tři měsíce, nesmíte s ním vycestovat do těchto států:
Ø  Polsko
Ø  Itálie
Ø  Francie
Ø  Španělsko
Ø  Švédsko
Ø  Kypr

Do ostatních členských států můžete s mláďaty mladšími tří měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, cestovat jen tehdy, pokud mají svůj pas, a od narození nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo pokud jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY MIMO ÚZEMÍ EU
Cestování s domácím mazlíčkem mimo země EU je složitější. Pro to, abyste mohli vycestovat, musí být splněny podmínky konkrétní třetí země. Aktuální podmínky pro vývoz si musí vždy zajistit osoba, která zvíře doprovází.

Nezapomeňte si před odjezdem opatřit všechna potřebná potvrzení, jinak vám hrozí pokuta.

Přejeme vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi šťastnou cestu!

About amos-ova.cz