Katastrofa na Havaji může přinést ekonomickou úlevu

  Ohromující fotografie vybuchující sopky a tekoucí láva, zaujaly miliony lidí po celém světě. I když paradoxně je těžké spatřit tekoucí lávu pro běžného návštěvníka ostrova, místní volají po založení míst pro možnost lávu bezpečně sledovat a přilákat tak návštěvníky. Úřady se však domnívají, že není možné nastavit míru bezpečnosti tak, aby bylo zajištěno, že se hostům nic nestane.
haleakala kráter.jpg
Rizika, která představuje sopka, která byla v minulých měsících středem pozornosti, když tekoucí láva do oceánu spustila salvu výbuchů, po kterých vyletěl kámen velikosti basketbalového míče a zasáhl jachtu poblíž. Jedna žena utrpěla zlomeninu nohy a dalších dvacet lidí utrpělo popáleniny a odřeniny. Je tedy jasné, že najít místo pro bezpečné sledování lávových skvrn je výzva, která v současné době zaměstnává vědce a správce civilní obrany kraje.
Malé venkovské město, které slouží jako brána do národního parku Hawaii Volcanoes, je obvykle nejnavštěvovanějším místem a turistickou atrakcí, nicméně se často uzavírá, kvůli hrozícímu nebezpečí pro turisty a zaměstnance.
láva sopky.jpg
Kraj však podle senátora nutně potřebuje vybudovat vyhlídkové místo, určené pro prohlížení kráteru a lávy. Jen tak se mu podaří přilákat návštěvníky zpět do Pahoa. Toto město podle něj vymírá velmi dramaticky, což je zbytečné, jelikož se z tohoto místa může stát město otevřené pro podnikání.
V současné době je možné vidět tekoucí lávu osobně pouze využitím vyhlídkového letu helikoptérou nebo plavbou na lodi. Každý výlet vychází na 250 dolarů na osobu. Sopka nepřetržitě vybuchuje už 35 let a tak už dlouho láká cestovatele. V květnu 1990 se na oficiální místo, které už dnes není dostupné, vypravovalo denně přes 5000 návštěvníků. Nicméně vědci upozorňují, že sopka se chová jinak než v minulosti a láva vytéká z jiných míst. Produkuje více lávy a tak není jasné, kdy by mohla být vyhlídka připravena.
Restaurace a obchody přišly o 50-90% tržeb a to je nadále neúnosné. Varianta B je vytvořit kyvadlovou dopravu pro návštěvníky, kde by z bezpečí autobusu lávu mohli vidět a fotografovat. I přes to by ale všichni museli být vybaveni filtračními maskami. Kraj však musí jednat rychle, ať už vybere jakoukoliv možnost. Podniky totiž trpí.                                                                               

About amos-ova.cz