Aromalampa

Ano. Aby u nás doma byla ta správná vůně, sáhneme často po aromalampě. Umíme ji používat správně? Jak na to? 
Jak funguje

Je to princip odpařování za pomoci otevřeného ohně. Když zapálíme svíčku, voda se zahřeje asi na 50°C. A éterický olej se začne odpařovat. Tento způsob aromaterapie je nejznámější. Jednak se při něm uvolňuje příjemná vůně. Kromě toho nám přináší příjemné pocity také pohled na „živý“ oheň – plamínek svíčky. To společně přináší pohodovou a hřejivou atmosféru do našeho domova. Klid a harmonii.
aromalampa s oleji.jpg 
Jak ji vybrat

Nejen podle vzhledu, i když je samozřejmě důležité, aby nám „padla do oka“ a hodila se do našeho interiéru. Důležité jsou i technické parametry. Hlavně se musíme přesvědčit, jestli má dostatečně velkou nádobku na odpařování a voda v ní vydrží po celou dobu hoření svíčky – čajová svíčka hoří přibližně čtyři až pět hodin. Pokud bude nádobka příliš malá (takových aromalamp je bohužel v obchodech hodně), odpaří se z ní všechna voda a svíčka ji dál rozpaluje. Pak se místo příjemné vůně dočkáme zápachu ze spáleného zbytku aromaoleje. Kromě toho může lampa popraskat. A je po pohodě a harmonii. Dále je důležité, aby nádobka nebyla moc blízko ke svíčce. Voda by se ohřála na příliš velkou teplotu, začala by vařit. To též není žádoucí situace. Vroucí voda pozitivní účinky éterických olejů znehodnocuje.
éterické oleje.jpg 
Správné dávkování oleje

Tak to je také hodně důležité. Jak známo, méně bývá více. To platí i pro dávkování éterických olejů. Řídíme se samozřejmě velikostí místnosti, kterou hodláme provonět a zútulnit. Doporučuje se asi jedna, dvě kapky oleje na pět čtverečních metrů prostoru. Často máme sklon k většímu dávkování. Vzniká to díky tomu, že asi po čtvrt hodině přestáváme vůně vnímat. A protože usoudíme, že je to malou dávkou oleje, že již „vyprchal“, začneme ho zbytečně do aromalampy přidávat. Přitom k pozitivnímu účinku stačí, aby intenzita vůně byla na prahu vnímatelnosti.

 
Jak ji čistit

Vždy po použití bychom ji měli omýt mýdlem a opláchnout vodou s octem. Tak zabráníme nežádoucímu usazování vodního kamene v nádobce.

 
Pozor na bezpečnost

I při používání aromalampy je jako u svíček potřeba myslet na to, že se jedná o otevřený oheň. Vybíráme pro ni bezpečné místo, kde nehrozí například její převrhnutí. Kde se nestane nevhodnou hračkou a hrozbou pro naše děti nebo naše zvířecí kamarády. Hořící lampu pravidelně kontrolujeme a pokud chceme odejít z domu, vždy svíčku zhasneme!

About amos-ova.cz