Zázrak jménem brusinky

Brusinky jsou plody rostliny zvané Brusnice brusinka, která své pojmenování získala právě podle těchto malých červených plodů. Je to rostlina řadící se do čeledi vřesovcovitých, a často roste na kyselých rumištních půdách, vřesovištích a rašeliništích. Zralé plody jsou červené, a dozrávají přes bílou až průhlednou barvu, a to v období mezi srpnem a říjnem.
Význam této rostliny a jejích plodů v léčitelství je znám už od pradávna. I v dnešní době se brusinky většinou skloňují v souvislosti s infekcí močového měchýře. Bývají jednou z prvních voleb z babských rad týkajících se močových cest celkově. Jakožto nízkokalorické, na antioxidanty a vitamíny bohaté se brusinky řadí k tzv. superpotravinám.
sušené brusinky
Brusinky bývají k dostání ve formě čerstvé, sušené, nebo zpracované v podobě džusů, marmelád a dalších výrobků. Čerstvé brusinky se k nám bohužel dostávají poměrně zřídka a shánějí se celkem obtížně. Mnohem lepší je situace se sušenými brusinkami, které dnes už můžete zakoupit ve většině supermarketů. I brusinkové džusy, které si mnozí dopřávají, jsou běžným sortimentem, důležité je ale sledovat obsah cukru, který může být občas příliš vysoký, a obsah brusinkové šťávy – některé z džusů mohou být míchané se šťávou jablečnou. Může se Vám tedy jednoduše stát, že po zakoupení brusinkového džusu jste vlastně pořídili džus jablečný, do kterého bylo přimícháno 5 – 10% brusinkové šťávy.
těsto s brusinkami
 Pokud pomýšlíte na konzumaci brusinek jako na řešení urologických potíží, jsou v lékárnách často k dostání brusinkové čaje, které mohou mít na Vaše potíže blahodárný vliv. Nutné je ale začít takto léčit případnou infekci hned v prvním stadiu. Pokud je problém vážný a trvá již delší dobu, antibiotikům a související návštěvě lékaře se bohužel nevyhnete. V případě, že budete užívat brusinky preventivně nebo při zpozorování prvních příznaků, mohou Vám poskytnout skvělou přírodní léčbu těchto obtíží.

About amos-ova.cz