Naše chodidla a jejich stesky

Naše nohy fungují jako základní opěrná část těla.  Jsou speciálně vyvinuté a plní nám běhen našeho života hned několik funkcí:

1.       Zajišťují správný přenos váhy těla na zem.
2.       Umožňují nám pohyb z místa na místo.
3.       Předávají našemu mozku svými kožními, svalovými, kloubními i šlachovými nervovými receptory informace o prostředí, na kterém stojí.
4.       Dokážou se adaptovat na terén.

Aby se nám nohy správně vyvinuli, potřebují mít již v dětství úplnou volnost. Bohužel více než 30% dětí přichází již do školy s poškozenýma nohama. Poškození pak znamenají nejen omezení pohybových aktivit, ale mají také negativní vliv na zdravotní stav celého organismu. To má pak za následek bolesti nohou, kyčlí, kolen, ale také bederní páteře a dokonce bolesti hlavy.

Nohám nejvíce škodíme tím, že nosíme nevhodnou obuv. Nošením vysokých podpatků nejen měníme zatížení nohou, ale také posouváme těžiště těla, čímž si ničíme nejen nohy, ale také páteř.

Neošetřené problémy chodidel pak způsobují bolesti při chůzi a můžou nám přivodit další vážná, někdy i dlouhodobá onemocnění. Proto bychom neměli podceňovat různé pálení, mravenčení, bolesti, otoky a další nenápadné potíže, které signalizují nastávající problém.

Celé plosky nohou jsou pokryty akupresurními body. Dnes se jimi zabývá reflexní terapie, která nám může pomoci odhalit různé zdravotní problémy ještě dříve, než nabudou chronického stavu.

Pomoci od bolesti můžeme našim nohám řadou zdravotnických pomůcek:
–      Podpatěnka – je určena ke zmírnění bolestí například při ostruhách na patě.
–      Chránič paty – chrání patu před otlaky.
–      Srdíčko – podepírá příčnou klenbu.
–      Tvarované zdravotní vložky vytvořené na míru.
–      Meziprstní silikonové korekční pomůcky.

Pokud nás trápí bolesti nohou a chodidel, je vhodné se nejprve nechat vyšetřit pediatrem, který nám doporučí správnou variantu léčby. Pokud si sami „naordinujeme“ léčbu, mohlo by se nám stát, že si přivodíme ještě větší zdravotní potíže.

About amos-ova.cz